Obchody Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada odbyła się pierwsza część uroczystości upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody zainaugurowała uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona przez ks. proboszcza Andrzeja Sadowskiego w kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej.
Po mszy uczestnicy obchodów udali się pod pomnik „Ku czci poległych w obronie Ojczyzny 1918-1920” by złożyć kwiaty i zapalić znicze.
Druga część obchodów miała miejsce na terenie strzelnicy Fundacji Legion Wschodni w Iwanówce. Można było obejrzeć wyposażenie żołnierzy 25. Batalionu Obrony Terytorialnej w Białymstoku. W ramach plenerowego pikniku swoje zbiory zaprezentowali pasjonaci historii i historii wojskowości. Zaprezentowane zostały zbiory: mundury, pojazdy, wyposażenie, elementy tworzące klimat różnego okresu historycznego. Można było również obejrzeć i dotknąć broń krótką, karabiny, broń czarno-prochową i broń białą. Można było również zobaczyć taką broń w działaniu.
Atmosfera pikniku była bardzo udana. Dopisała również pogoda. Można było pojeździć na różnej wielkości quadach a gdy zrobiło się chłodniej, spróbować gorącej grochówki.
Głównym punktem pikniku były zawody w strzelaniu z karabinu sportowego. Udział w zawodach był bezpłatny. Do rywalizacji zapisało się 70 zawodników w różnym wieku i płci. Startowały całe rodziny. Najlepszymi zawodnikami okazali się: 1- miejsce: Jacek Porosa z wynikiem 99/100 pkt, 2-miejsce: Sławomir Glapiak z wynikiem 98/100 pkt, 3 – miejsce: Zbigniew Kożan z wynikiem 98/100 pkt. Wyróżnienie zdobył również Tomasz Wnuszyński z wynikiem 98/100. Jak widać komisja obliczeniowa miała nie lada zadanie. Różnica pomiędzy wynikami była minimalna. W przypadku 2 i 3 miejsca oraz wyróżnienia komisja zastosowała zasadę gdy więcej niż jeden zawodnik uzyska taki sam wynik, wyższe miejsce zajmuje ten, który strzelił w konkurencji więcej wewnętrznych dziesiątek. Tak było w tych przypadkach. Po uroczystości wręczenia nagród, medali i dyplomów można było pośpiewać pieśni patriotyczne przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i już teraz zapraszamy za rok na okrągłą 100 rocznicę Święta Niepodegłości.
Legion Wschodni Fundacja, Gmina Turośń Kościelna, Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej składają serdeczne podziękowania za zaangażowanie i pomoc w organizacji imprezy:
- 25. Batalionowi Obrony Terytorialnej w Białymstoku,
- Grupie Rekonstrukcyjnej Pułku Ułanów Karpackich,
- Grupie Rekonstrukcji Historycznej Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza,
- Grupie Rekonstrukcji Historycznej Kresy,
- Chorągwi Komputowej Stefana Czarnieckiego,
- nieformalnej grupie miłośników broni czarnoprochowej „Czarnoprochowcy Białystok i Podlasie”
- Panu Wojciechowi Hernikowi – miłośnikowi militariów,
- KŻR „Podlasie:
- Firmie Andzik Anna Bereziecka Quady Rowery Skutery z Białegostoku
Więcej zdjęć w galerii – klik.